گفتمان سازی واقعه غدیر

یکشنبه, ۱۹ شهریور ۱۳۹۶

 

راهکار گفتمان‌سازی واقعه غدیر برای معرفی به دنیای جدید

قائم‌مقام دانشگاه علوم قرآن و حدیث با تشریح راهکارهای گفتمان‌سازی غدیر برای معرفی به بشریت از تأکید بر ویژگی‌های اثباتی و انسانی امیرالمومنین(ع) به عنوان راهکاری برای دست‌یابی به این آرمان سخن گفت.

حجت‌الاسلام عبدالهادی مسعودی، قائم‌مقام دانشگاه علوم قرآن و حدیث در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به بررسی بایسته‌های گفتمان‌سازی واقعه غدیر در جهان معاصر پرداخت. وی اظهار کرد: اگر ما بخواهیم یک مسئله‌ای را که در ظاهر تصور می‌شود به یک گروه یا فرقه خاصی تعلق دارد، عمومی کنیم باید چند عقبه و گردنه را پشت سر بگذاریم. در گام نخست، باید دید مردم را نسبت به اینکه این مسئله متعلق به یک گروه خاص است و عمومی نیست، تغییر دهیم. مثلا اگر بخشی از جهان اسلام تصور کنند که مسئله ولایت امیرالمومنین(ع) و واقعه غدیر خم یک مسئله درون مذهبی است یا یک مسئله‌ای است که کشور ایران به آن پر و بال می‌دهد، باید ما این تصور را تصحیح کنیم و مردم را نسبت به این موضوع اقناع کنیم که این مسئله، یک مسئله درون مذهبی و درون دینی نیست. در واقع ما باید بتوانیم اثبات کنیم که مسئله ولایت، مربوط به تمام جهان اسلام است.

رئیس انجمن حدیث حوزه افزود: ما باید تبیین کنیم که امیرالمومنین(ع) به دلیل نسبت قوم و خویشی با پیامبر اکرم(ص) به عنوان جانشین و خلیفه منصوب نشدند، بلکه به دلیل قابلیت‌ها و لیاقت‌ها و کارآمدی‌هایی که در وجود ایشان مشاهده می‌شد به این مرتبه دست یافتند. اگر ما مسئله را این‌طور تبیین کردیم، در آن زمان روشن خواهد شد که بحث خلافت و ولایت چیزی جز مسئله شایسته سالاری نیست. چه کسی است که در دنیا گفتمان شایسته سالاری را نپذیرد؟

وی اضافه کرد: به سخن دیگر و طبق احادیثی که ما در اختیار داریم، امیرالمومنین(ع) جز به دلیل صداقت و امانت، این مقام و منزلت را نزد خدای سبحان و پیامبر اکرم(ص) پیدا نکرد. ایشان جز به خاطر شجاعت و پایداری در جنگ‌ها و دیگر عرصه‌های زندگی به این مرتبت دست نیافت. هیچ دلیل دیگری جز ایمان قوی و صبر و استقامت ایشان نبود و الا پیامبر(ص) دامادها و خویشاوندان دیگری هم داشتند. در آن هنگام، اعلی درجه‌ صفاتی مانند شجاعت، سخاوت و عدالت در فردی به جز امیرالمومنین(ع) یافت نمی‌شد.

بازدید : ۱۷۶ بار
این مورد را ارزیابی کنید
(۰ رای‌ها)

دیدگاه هاتصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید