عمق ایمان، اطمینان، اخلاص و وفاداری به اسلام و ترکیب هیئت همراه پیامبر(ص)

جمعه, ۲۴ شهریور ۱۳۹۶

عضو مجلس خبرگان رهبری، عمق ایمان، اطمینان، اخلاص و وفاداری به اسلام و ترکیب هیئت همراه پیامبر(ص) در مباهله را از ویژگی‌های مهم قابل بهره‌برداری از این رخداد در گفت‌وگوهای بین ادیانی و مذاکرات حساس سیاسی ـ بین‌المللی دوران معاصر برشمرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) امروز، ۲۴ شهریور، مصادف با ۲۴ ذی‌الحجه و روز مباهله است؛ روزی که خداوند به عنوان داور و مبین حق و باطل برگزیده شد و پیامبر اکرم(ص) به همراه عزیزترین اعضای خاندان و اهل بیتش به این عرصه وارد شد و در مقابل علمای مسیحی نجران برای مشخص شدن حقانیت اسلام قرار گرفت.

اما مباهله امروز چگونه می‌تواند در مذاکرات و گفت‌وگوهای بین‌ ادیان و مذاهب و حتی مذاکرات سیاسی به کار گرفته شود؟ آیا مباهله دارای ویژگی‌ها و مؤلفه‌هایی هست که در گفت‌وگوها و مذاکرات دینی و سیاسی عصر امروز بتوان از آن بهره گرفت یا اینکه مباهله برای مقطع و افرادی خاص بوده که در زمانه حاضر قابلیت به کارگیری ندارد؟

آیت‌الله «عباس کعبی»، عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با ایکنا درباره ویژگی‌های قابل بهره‌برداری از مباهله در گفت‌وگوهای بین ادیان و مذاکرات سیاسی این دوران گفت: در روز مباهله عمق ایمان به خدای متعال و آخرت مشخص شد. در حقیقت این روز نشانگر یقین پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) به «عالم محضر خداست» بود و پیامبر(ص) بر اساس این ایمان و یقین عمیق پا به مباهله گذاشت، به گونه‌ای که هر نوع هزینه این اقدام، هرقدر سخت، را تحمل کرد.

وی ادامه داد: نکته بعدی مباهله، مشخص شدن حقانیت معارف اسلام ناب محمدی و دین اسلام است که پیامبر (ص) و اهل بیت(ع) به پشتوانه این حقانیت با اطمینان خاطر از پیروزی، وارد صحنه مباهله می‌شوند و اطمینان دارند که خداوند امدادهای خود را به آنها می‌رساند.

کعبی اظهار کرد: ویژگی سوم مباهله، به اوج رسیدن ایثار و فداکاری است، یعنی زمانی که گفت‌وگو برای به اثبات رساندن حقانیت اسلام، نیازمند دادن هزینه است، پیامبر اکرم(ص) عزیزترین نزدیکانش را با خود همراه کرده و به میدان مباهله می‌برد که این نشانه وفاداری و تعهد پیامبر(ص) و اهل بیتش به دین اسلام است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه چه درس‌ها و بهره‌هایی از این ویژگی‌ها برای امروز می‌توان گرفت، گفت: بر این مبنا کسانی باید وارد عرصه گفت‌وگوهای بین‌ ادیان و مذاهب یا مذاکرات سیاسی شوند که عمق ایمان، اطمینان، اخلاص و وفاداری آنها به اسلام و فداکاری و ایثارشان در راه اسلام ثابت شده باشد و در این مسیر خداوند این گفت‌و‌گوها را با امداد خود همراه می‌کند.

وی یادآور شد: ویژگی دیگر مباهله که بسیار حائز اهمیت است، همراهی بهترین بندگان خدا و اهل بیت(ع) با پیامبر اکرم(ص) است. با توجه به اینکه امت اسلامی بهترین امت‌هاست از همین آیه مباهله می‌توان استفاده کرد که حضرت زهرا(س) بهترین زنان عالم در همه دوران و در میان همه ادیان است. از طرفی امام حسن(ع) و امام حسین(ع) نیز نماینده بهترین جوانان امت اسلامی هستند که در آیه مباهله به «ابناءنا» تعبیر شده‌اند که نشانگر جایگاه والای آنان در نزد پیامبر (ص) و خداوند متعال است. امیرالمومنین علی(ع) نیز در این آیه به مثابه «نفس» حضرت رسول اکرم(ص) از لحاظ همتا بودن و یگانگی روحی معرفی شده است.

بازدید : ۲۴۴ بار
این مورد را ارزیابی کنید
(۰ رای‌ها)

دیدگاه هاتصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید