اعمال روز هفدهم ربیع الاول

یکشنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۶

 

موسسه قرآن و عترت کربلایی کاظم (ره)- این روز مطابق نظر مشهور علماى امامیّه، روز ولادت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) و همچنین میلاد امام صادق(علیه السلام)است و روز بسیار مباركى است و داراى اعمالى مى باشد:

 

1. غسل؛ به نیّت روز هفدهم ربیع الاوّل.( فلاح السائل، صفحه 61)

 

2. روزه؛ كه براى آن فضیلت بسیار نقل شده است. از جمله در روایاتى از ائمّه معصومین(علیهم السلام)آمده است: «كسى كه این روز را روزه بدارد، خداوند براى او ثواب روزه یكسال را مقرّر مى فرماید.»(اقبال، صفحه 603)

 

3. دادن صدقه؛ احسان نمودن و خوشحال كردن مؤمنان و به زیارت مشاهد مشرّفه رفتن.(همان)

 

4. زیارت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) از دور و نزدیك؛ در روایتى از آن حضرت آمده است: «هر كس بعد از وفات من، قبرم را زیارت كند مانند كسى است كه به هنگام حیاتم به سوى من هجرت كرده باشد، اگر نمى توانید مرا از نزدیك زیارت كنید، از همان راه دور به سوى من سلام بفرستید.»(همان)

 

5. زیارت امیر مؤمنان؛ على(علیه السلام) نیز در این روز مستحب است با همان زیارتى كه امام صادق(علیه السلام) در چنین روزى كنار ضریح شریف آن حضرت(علیه السلام) وى را زیارت كرد.(اقبال، صفحه 608)

 

6. تكریم، تعظیم و بزرگداشت این روز بسیار بجاست، مرحوم «سیّد بن طاووس»، در اقبال در تكریم و تعظیم این روز به خاطر ولادت شخص اوّل عالم امكان و سرور همه ممكنات حضرت نبىّ اكرم(صلى الله علیه وآله) سفارش بسیار كرده است.(همان، صفحه 603)

 

بنابراین، سزاوار است مسلمین با برپایى جشن ها و تشكیل جلسات، هرچه بیشتر با شخصیّت نبىّ مكرّم اسلام(صلى الله علیه وآله)، سیره و تاریخ زندگى او آشنا شوند و از آن، براى ساختن جامعه اى اسلامى و محمّدى بهره كامل گیرند. 


 

بازدید : ۳۸۲ بار
این مورد را ارزیابی کنید
(۰ رای‌ها)

دیدگاه هاتصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید