بازدید : ۲۳۳
سه شنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۶

آثار و برکات حضرت معصومه (ع) در قم

ورود حضرت فاطمه معصومه علیها السلام به شهر قم و دفن پیکر مطهر آن بانوی کبریا در این شهر، آثار و برکات فراوانی را به همراه داشته است. از لحظه ورود نبیره رسول الله صلی الله علیه و آله به قم، پیوسته این شهر از جهات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، عمرانی و اقتصادی رو به رشد و پیشرفت نهاده است.

بازدید : ۱۸۶
شنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۶

اسباب تبعیت نکردن از انبیاء و ائمه (ع)

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه این توهم است که راه انبیاء بر ما بسته است، گفت: همین مسئله سبب شده تا ما آنان را به عنوان انسان‌های مقدسی بشناسیم که فقط باید به آنان علاقه داشته باشیم تا به بهشت برویم و با همین توهم، ما همه زحمات انبیاء و ائمه را تباه کرده‌ایم

بازدید : ۲۱۸
جمعه, ۱۷ آذر ۱۳۹۶

سر من باد فدای قدمت آقاجان

مرتضی محمود‌پور، شاعر و مداح اهل بیت(ع) تازه‌سروده‌ای خطاب به امام زمان(عج) را تقدیم حضرت ولی عصر(عج) کرده و در شبکه اجتماعی خود منتشر کرده است. در ادامه این شعر از نظر می‌گذرد:

بازدید : ۱۷۸
جمعه, ۱۷ آذر ۱۳۹۶

سر من باد فدای قدمت آقاجان

 

مرتضی محمود‌پور، شاعر و مداح اهل بیت(ع) تازه‌سروده‌ای خطاب به امام زمان(عج) را تقدیم حضرت ولی عصر(عج) کرده و در شبکه اجتماعی خود منتشر کرده است. در ادامه این شعر از نظر می‌گذرد:

بازدید : ۱۸۷
چهارشنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۶

هنگام تولد پیامبر اکرم (ص) چه معجزاتی رخ داد؟

هفدهم ربیع الاول سالروز ولادت یگانه آفتاب بشریت حضرت محمد (ص) است.ولادت آن حضرت همراه با معجزات و اتّفاقاتی است که نشان از رخ دادی بزرگ دارد. پیامبر اكرم حضرت محمّد ـ صلی الله علیه و آله ـ در هفدهم ربیع الاول[1] و در سالی كه اصحاب فیل برای خراب كردن كعبه معظّمه وارد مكّه شدند به دنیا آمد[2] .

بازدید : ۱۷۷
یکشنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۶

اِسماع قرآن؛ روش پیامبر(ص) در تبلیغ دین اسلام

یکی از روشهایی که پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) توسط آن مردم را به خدا و کتاب خدا دعوت می کرد، روش اسماع قرآن است. همانطور که در برخی آیات قرآن به این روش پیامبر (صلی الله علیه و آله) برای دعوت خود اشاره می کند، تاریخ سیره پیامبر نیز موید این مطلب است.

بازدید : ۲۲۶
جمعه, ۲۴ شهریور ۱۳۹۶

روز مباهله

مباهله در اصل از «بَهل» به‌معنی رها کردن و برداشتن قید و بند از چیزی است، اما مباهله به‌معنای لعنت کردن یکدیگر و نفرین کردن است.

بازدید : ۱۸۴
چهارشنبه, ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

زندگی نامه امام موسی کاظم

هفتمین امام شیعیان حضرت موسی بن جعفر علیه السلام در هفتم ماه صفر سال 128 هجری قمری در ابواء متولد گردید.

بازدید : ۱۷۷
چهارشنبه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۶

امام هادی

 

تولد امام دهم شيعيان حضرت امام علی النقی(ع) را نيمه ذيحجه سال ۲۱۲ هجری قمری نوشته‌اند. پدر آن حضرت، امام محمد تقی جوادالائمه (ع) و مادرش سمانه، از زنان درست‌کردار و پاکدامنی بود که دست قدرت الهی او را برای تربيت مقام ولايت و امامت مأمور کرده بود، و چه نيکو وظيفه مادری را به انجام رسانيد و بدين مأموريت خدايی قيام کرد.

بازدید : ۱۷۲
سه شنبه, ۱۴ شهریور ۱۳۹۶

غدیر

 

واقعه غدیر بنابر باور شیعیان از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام است که در آن، پیامبر اسلام(ص) هنگام بازگشت از حجة الوداع در ۱۸ ذی‌الحجه سال دهم قمری در مکانی به نام غدیر خم، امام علی(ع) را ولی و جانشین خود معرفی کرد و حاضران که بزرگان صحابه نیز در میان‌شان بودند در آنجا با امام علی (ع) بیعت کردند.

بازدید : ۲۰۰
دوشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۶

تولد و مدت زندگى امام جواد (ع)

حضرت جواد عليه السّلام در هفدهم ماه رمضان سال يك صد و نود و پنج متولد شد، و بعضى هم گفته‏اند در شب جمعه نيمه اين ماه واقع شده است، ابن عياش گويد ولادت حضرت جواد در روز جمعه نيمه ماه رجب بوده است، و در ذى القعده سال دويست و بيست در بغداد از دنيا رفت، مدت امامت وى هفده سال بود و زمان او مصادف بود با مأمون و معتصم، و در اوائل خلافت معتصم از دنيا رفت.

بازدید : ۲۴۱
سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۶

شرح دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان

 خدایا دوست گردان نزد من در این ماه احسان و نیكی را و ناخوش دار در پیش من در این روز فسق و نافرماني و گناه را و حرام گردان در این روز بر من خشم كیفربار و آتش (سوزان) را به كمك خودت، اي فریادرس فریادخواهان.

بازدید : ۲۲۹
شنبه, ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶

آشنایی با سه دوره زندگی امام زمان(عج)

حجت‌الاسلام قائمی با تاکید بر این که تولد پنهانی برای انبیای امت‌های گذشته نیز اتفاق افتاده است، گفت: شاخصه اصلی این که بنی عباس، امامین عسکریین را در محیط نظامی تحت نظر داشتند تلاش برای جلوگیری از تولد امام زمان(عج) بوده است.

بازدید : ۲۹۱
دوشنبه, ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶

درس‌هایی که باید از حضرت علی‌ اکبر(ع) آموخت

کانون خبرنگاران نبأ: حجت‌الاسلام والمسلمین تخاوری گفت: سرتاسر زندگی حضرت علی اکبر(ع) پر از درس‌های مهم و مؤثر برای همه شیعیان است ولی شاید بتوان گفت مهمترین درس زندگی ایشان همراهی کامل به همراه امام زمانشان بود.

 

بازدید : ۲۴۳
چهارشنبه, ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۶

28 رجب؛ سالروز حرکت امام حسین(ع) از مدینه به مکه

امام حسین(ع) با توجه به نامناسب بودن شرایط مدینه برای اظهار مخالفت علنی و قیام و نیز در خطر بودن جان خود در این شهر بدون امکان حرکتی مؤثر، تصمیم به ترک آن گرفت. از آیه‏‌ای که امام در هنگام خروج از مدینه قرائت کردند، این نکته - که ترک این شهر به علّت عدم احساس امنیت بوده است - آشکار می‏‌شود.

بازدید : ۲۲۷
سه شنبه, ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۶

برکات مبعث پیامبر(ص) در کلام امیرالمؤمنین(ع)

بعثت رسول گرامی اسلام(ص) به قدری پر برکت بود که خداوند اولین آیات قرآن را در هنگام بعثت نازل کرد،‌ آیاتی که همواره چراغ راه امت اسلام است و بزرگان دین و خوبان درگاه خداوند با تمسک به این آیات منشأ بزرگ‌ترین تحولات بشری بودند و در ادامه سیر نظام بشریت همواره منشأ این تحولات مثبت خواهند بود.

بازدید : ۳۴۳
دوشنبه, ۲۰ دی ۱۳۹۵

حضرت معصومه(س)؛ نمونه پاکی و ولایت‌مداری

 

معصومه(س) بانویی است که نمونه پاکی و ولایت‌مداری شد این بانوی بزرگوار اسلام برخوردار از شأن شفاعت، عصمت و کرامت است آن حضرت نیز مانند عمه‌اش زینب کبری(س) پیام مظلومیت و غربت برادر گرامیش امام رضا(ع) را به مردم رساند.

بی‌بی فاطمه معصومه (س) در سال 173 هجری در شهر مدینه دیده به جهان گشود. پس از آنکه مأمون عباسی در سال 200 هجری امام رضا (علیه‌السّلام) را به خراسان دعوت کرد، حضرت معصومه (س) به همراه عده‌از برادران و بستگان، پس از یک سال به انگیزه دیدار برادر وارد ایران شده در کتاب «حضرت معصومه فاطمه ثانی» آمده است: «پس از ولایت‌عهدی امام رضا (علیه‌السّلام) آن بنی هاشم علی (علیه‌السّلام) که مدت‌ها همواره تحت شکنجه و فشار حکام جور بودند با شنیدن این خبر به عنوان دیدار حضرت رضا (علیه‌السّلام) از مدینه به خراسان رهسپار شدند. این گروه در حدود 400 نفر بودند در رأس آن‌ها حضرت معصومه (س) بود.»

بازدید : ۲۷۱
یکشنبه, ۲۸ آذر ۱۳۹۵

سيماى حضرت رسول‏(ص)در آيينه وحى(قسمت اول)

تولد پربرکت حضرت خاتم الانبياءصلی الله عليه وآله که بنا به اعتقاد علمای اماميه در 17 ربيع الاول سال 570 ميلادی و مطابق با سال عام الفيل به وقوع پيوست، آغاز تولدی نوين و روز اعطای مدال سعادت و رستگاری از سوی حضرت حق برای جامعه بشريت می‌باشد. در آن روز نوزادی به اين عالم خاکی قدم نهاد که بعد از چهل سال از سوی خداوند بعنوان آموزگار وحی و مربی برترين فرهنگ زيستن به اهل جهان معرفی گرديد. مقارن اين ولادت پر برکت در صحنه گيتی آثار شگفت انگيز و اسرارآميزی رخ داد که هشداری برای حاکمان و زور مداران تاريخ به حساب آمد

بازدید : ۲۴۱
دوشنبه, ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶

راز مناظره‌‎‎های نجات‎بخش معصومین(ع)

گروه جامعه: عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه گفت‌وگو و مناظره‌های امروزی متاثر از فرهنگ غرب شکل گرفته است، گفت: فرهنگ اهل بیت(ع) و سیره انبیاء(ع) نجات‌بخش فرهنگ بشر است و این مسئله هم در محتوای مناظرات و هم در شکل آنها تاثیر می‌گذارد.

صفحه1 از2